2811-PIC16LF1903-I/SS MICROCHIP TECHNOLOGY PIC microcontroller; SRAM:256B; 20MHz; SMD; SSOP28
Part Nnumber
2811-PIC16LF1903-I/SS
Description
PIC microcontroller; SRAM:256B; 20MHz; SMD; SSOP28
Producer
MICROCHIP TECHNOLOGY
Basic price
Attention! This product is sold up to the quantity available in stock. In case of larger orders, the amount will be replaced by the available quantity. Integrated circuit type : PIC microcontroller SRAM memory capacity : 256B Max. frequency : 20MHz Operating voltage : 1.8...3.6V Mounting : SMD Case : SSOP28 Integrated circuits features : XLP mode Number of inputs/outputs : 25 Number of 8-bit timers : 1 Number of 16-bit timers : 1 Kind of architecture : Harvard 8bit Program memory : 7kB Built-in generator : 16MHz; 32kHz Additional functions : LCD controller Manufacturer : MICROCHIP TECHNOLOGY
Following Parts
Random Products
(keyword 2811-PIC16LF1903-I/SS MICROCHIP TECHNOLOGY PIC microcontroller; SRAM:256B; 20MHz; SMD; SSOP28)