PIC16LF1938-I/MV MICROCHIP TECHNOLOGY IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28UQFN PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 28-UQFN (4x4)
Part Nnumber
PIC16LF1938-I/MV
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28UQFN PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 28-UQFN (4x4)
Producer
MICROCHIP TECHNOLOGY
Basic price
Categories Integrated Circuits (ICs) Embedded - Microcontrollers Manufacturer Microchip Technology Series PIC® XLP™ 16F Packaging Tube Part Status Active Core Processor PIC Core Size 8-Bit Speed 32MHz Connectivity I²C, LIN, SPI, UART/USART Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT Number of I/O 25 Program Memory Size 28KB (16K x 14) Program Memory Type FLASH EEPROM Size 256 x 8 RAM Size 1K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8 V ~ 3.6 V Data Converters A/D 11x10b Oscillator Type Internal Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) Package / Case 28-UFQFN Exposed Pad Supplier Device Package 28-UQFN (4x4)
Following Parts
Random Products
(keyword PIC16LF1938-I/MV MICROCHIP TECHNOLOGY IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28UQFN PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 28-UQFN (4x4))