PIC18F67K90T-I/PT MICROCHIP TECHNOLOGY 8-bit Microcontrollers - MCU 128kB Flash 4kB RAM LCD
Part Nnumber
PIC18F67K90T-I/PT
Description
8-bit Microcontrollers - MCU 128kB Flash 4kB RAM LCD
Producer
MICROCHIP TECHNOLOGY
Basic price
Microchip Product Category: 8-bit Microcontrollers - MCU RoHS:  Details Core: PIC Data Bus Width: 8 bit Maximum Clock Frequency: 64 MHz Program Memory Size: 128 kB Data RAM Size: 3 kB Brand: Microchip Technology ADC Resolution: 12 bit Operating Supply Voltage: 1.8 V to 5.5 V Maximum Operating Temperature: + 125 C Data RAM Type: SRAM Interface Type: I2C, SPI Minimum Operating Temperature: - 40 C Number of ADC Channels: 16 Packaging: Reel Processor Series: PIC18 Program Memory Type: Flash Series: PIC18 Factory Pack Quantity: 1200